Zasłony z lambrekinem

Zasłony z lambrekinem

Lambrekin, jako dekoracja okienna stanowi symbol stylu eleganckiego we wnętrzach. Kojarzy się przede wszystkim z bogatymi, niezwykle wytwornymi salonami w domach i na dworkach, którymi właścicielami są zamożni ludzie. Wraz z modą na estetykę nowoczesną, bardzo minimalistyczną zapomnieliśmy oczywiście o zasłonach z lambrekinem. Jednak od kilku sezonów obserwować możemy powrót trendów sprzed lat. Co ciekawe, dziś chętnie miesza się ze sobą różne style, co ostatecznie daje bardzo ciekawy, oryginalny efekt. Jednym z takich elementów, który przełamuje schemat we współczesnych pokojach dziennych i jadalniach może być właśnie lambrekin.

Lambrekiny do salonu, jadalni, sypialni – czym są?

Lambrekin, którego nazwa pochodzi z języka francuskiego i pierwotnie tłumaczona była, jako dekoracja, zamknięcie gzymsu, górna linia zasłon, stosowany był już w XVI wieku. W rzeczywistości jest to krótka zasłonka, firanka, którą zawiesza się właśnie na karniszu bądź szynie nad oknem. Standardowo lambrekiny przybierają formę długiego pasa materiału, który poziomo wiesza się pod lub na suficie powyżej okiennej ramy. Klasycznie tworzy on spójną kompozycję z suniętymi do boków zasłonami sięgającymi podłogi. Najpopularniejsze są oczywiście lambrekiny do salonu, któremu to nadają prestiżu, elegancji. Niemniej, zasłony z lambrekinem znajdują zastosowanie również w jadalniach, tworzących współcześnie wspólną przestrzeń z pokojem dziennym, a także w sypialniach.

Lambrekiny – wykroje

Istnieje co najmniej kilka rodzajów, sposobów upinania lambrekinów. Wykroje te dają nam sporo możliwości, pozwalają eksperymentować z lambrekinami do salonu, jadalni, sypialni, a tym samym tworzyć oryginalne, dopasowane do wnętrza dekoracje. Zdecydowanie najpopularniejsze są svagi, czyli pofałdowane zasłonki w kształcie półkola rozciągające się na całej szerokości karnisza. Według uznania, tego rodzaju lambrekin możemy luźno upiąć na karniszu (svagi miękkie) bądź też sztywnym materiałem obić wykrojoną w dowolny kształt maskownicę/ramę (svagi ciężkie). Jeśli połączymy te dwa sposoby montażu powstanie nam zaś palmet. Poza tym, lambrekiny możemy stylizować na tzw. perekidy. W tym celu potrzebować będziemy dość bogato zdobionej tkany, którą przewiesimy jedynie przez karnisz, w taki sposób, by zasłaniała tylko górną część okna. Co istotne, upięcie takie oznacza rezygnację z bocznych zasłon. I na tym nie kończą się jednak możliwości, jakie dają nam lambrekiny. Wykroje omówione powyżej idealnie pasują przede wszystkim do wnętrz klasycznych, eleganckich. Bardzo modnym, nowoczesnym rozwiązaniem są natomiast lambrekiny asymetryczne. Warto również pamiętać, że przepiękną dekoracją lambrekinów są wszelkiego rodzaju hafty, frędzle i chwosty.