Zasłony w stylu skandynawskim

Zasłony w stylu skandynawskim

Styl skandynawski, który współcześnie zaliczamy do najpopularniejszych trendów aranżacyjnych urzeka przede wszystkim genialną prostotą, wygodą oraz funkcjonalnością. Na jego charakter składa się szereg cech oraz dbałość o szczegóły. Tu ogromne znaczenie ma forma, materiał, struktura, a nade wszystko wszechobecna harmonia. Podłogi i ściany, meble i dodatki – wszystko musi tu ze sobą idealnie współgrać, niemalże stapiać się, w efekcie tworząc przestronne, komfortowe, ciepłe, przytulne, uporządkowane salony, sypialnie, łazienki i kuchnie. Jak dopasować do takich wnętrz zasłony? W stylu skandynawskim liczy się przede wszystkim tkanina i barwa zasłon.

Z jakiego materiału zasłony w stylu skandynawskim?

Jak już zostało wspomniane we wstępie w poszukiwaniach zasłon w stylu skandynawskim przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego szyje się okienne tekstylia. A to dlatego, że w dużej mierze to właśnie materiał decyduje o tym, czy dane zasłony możemy zaliczyć, czy też nie do grupy zasłon w stylu skandynawskim. Po pierwsze więc, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że styl skandynawski, nazywany również „hygge” przede wszystkim wykorzystuje naturalne materiały. Tak, jak podłogi i meble powinny być wykonane z drewna, tak zasłony w stylu skandynawskim z wysokiej jakości bawełny bądź lnu. Idealnie, gdy tekstylia są przy tym jednobarwne, w miarę możliwości o gładkiej fakturze.

W jakim kolorze i jak upięte zasłony w stylu skandynawskim?

Ustaliliśmy już, że styl skandynawski wyróżnia prostota, umiar, harmonia, ale też wysoka jakość i naturalność materiałów. Stąd też zasłony w stylu skandynawskim to modele bawełniane i lniane, najczęściej jednobarwne. Wyraziste motywy, kontrastowe zestawienia na wieszanych w oknach zasłonach z pewnością nie są tu mile widziane. W tym przypadku królują raczej jasne, np. białe, beżowe, szare zasłony. W stylu skandynawskim dopuszcza się również tekstylia w stonowanych, pastelowych odcieniach różu, żółci, błękitu. Wreszcie, nie bez znaczenia jest sposób upięcia zasłon w stylu skandynawskim – należy je pozostawić luźno puszczone, zsunięte do boków.