Z jakiego materiału kupić firanki?

Z jakiego materiału kupić firanki?

Kompletując różnego rodzaju elementy wyposażenia do poszczególnych pomieszczeń w domu warto przemyśleć nie tylko kwestię ich form, kształtów, wzorów i kolorów, ale również materiałów, z jakich zostały wykonane oraz struktur. Tyczy się to zarówno mebli, jak i dekoracji, w tym tekstyliów. W zależności od stylu, w jakim zostały zaaranżowane wnętrza oraz pożądanego efektu do wyboru mamy różnorodne tkaniny. Z jakiego materiału kupić firanki? Aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych z nich.

Firanki z tiulu

Tiul to jeden z najdelikatniejszych materiałów. Bardzo często tkany w taki sposób, by powstały na nim ażurowe wzory produkowany jest z wysokiej klasy jedwabiu bądź też z bawełny. Jako, że tiul jest mocno przejrzysty doskonale sprawdza się w momencie, gdy zależy nam na dobrym nasłonecznieniu wnętrza. Poza tym, firany z tiulu w łatwy sposób można marszczyć, tworzyć gęste kompozycje – układa się on doskonale niezależnie od metody upięcia. Z drugiej strony trzeba liczyć się z tym, że tkanina jest podatna na zagniecenia, a także zabrudzenia. Jako, że na tiulu dość szybko osiada kurz, a co za tym idzie roztocza konieczne jest regularne, raczej częste odkurzanie i pranie firanek.

Firany żakardowe

Żakard to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych i tradycyjnych materiałów wykorzystywanych do szycia firan. O tym, że przez lata nie wyszedł z mody niewątpliwie decyduje fakt, że tkanina jest niesamowicie trwała, a także dostępna w wielu wzorach. Standardowo żakard wytwarza się z poliestru, który niektórzy producenci uszlachetniają poprzez dodatek bawełny, a nawet błyszczących nici. To dzięki nim żakardowe firany zyskują piękny połysk. Podobnie jak tiul, również żakard dobrze przepuszcza oraz rozprasza światło. Stąd też idealnie sprawdza się w pomieszczeniach dość ciemnych. Wreszcie, jeśli chcemy, by żakardowe firany prezentowały się zawsze nienagannie również musimy dość często je prać.

Firanki z woalu

Na firany z woalu składają się włókna sztuczne oraz bawełniane. Mocny skręt sprawia, że nie są one zbyt przejrzyste, w związku z czym stanowią raczej ochronę przed silnymi promieniami słonecznymi. Ogromną zaletą tegoż materiału jest to, że jest on lejący, dzięki czemu doskonale się układa. Ponadto firany z woalu dostępne są w wielu odcieniach i wzorach.

Firany z organzy

Prawdziwa organza to materiał powstający ze splotu naturalnego jedwabiu. Współcześnie jedwabną przędze często zastępuje się jednak bawełną bądź też syntetycznym nylonem lub poliestrem. Tak czy inaczej firany z organzy to modele bardzo przejrzyste, zwiewne, rozpraszające światło, a co za tym idzie w sam raz do ciemnych wnętrz. Podobnie jak pozostałe z wymienionych tkanin, organza dostępna jest w rozmaitych odcieniach i wzorach.