W czym wybielić firanki?

W czym wybielić firanki?

Firany to ozdoba każdego okna, jak i całego wnętrza. To dzięki nim salony, jadalnie, kuchnie, łazienki, sypialnie i przedpokoje zyskują niepowtarzalny charakter i przytulny klimat. Nie wystarczy jednak wybrać ładnego materiału, koloru i wzoru, a nawet karnisza i sposobu upięcia firan, aby te ładnie się prezentowały. Tekstylia, tak samo jak wszystko inne w naszych domach w końcu pokrywa warstwa kurzu, pojawiają się na nich plamy. Nie pomaga też zanieczyszczenie powietrza, czyli smog. W efekcie niegdyś białe, pełne blasku, z czasem szarzeją i tracą połysk. Dlatego ładne firany to przede wszystkim czyste firany. Niestety regularne pranie, choć konieczne, często okazuje się niewystarczające. Wobec tego sprawdźmy, w czym wybielić firany.

W czym wybielić firanki, aby przywrócić im dawną biel?

W większości wieszamy w oknach białe firany. Biel daje poczucie świeżości, czystości, nadaje wnętrzom elegancji, optycznie je powiększa i przepuszcza dużo promieni słonecznych. Jest też bardzo praktyczna – białe firany śmiało możemy wyprać w proszku do białego, a w razie potrzeby, gdy z biegiem lat poszarzeją zastosować środki o właściwościach wybielających. A zatem, w czym wybielić firanki? Otóż w sklepach z chemią oraz na odpowiednich działach w supermarketach znajdziemy duży wybór detergentów wybielających, m.in. wybielacze, sole oraz specjalne proszki do prania firan. Ich ceny są dziś naprawdę przystępne, a efekty bardzo zadowalające. Niestety, niemal wszystkie zawierają spore ilości chemii.

W czym wybielić firany skutecznie, a przy tym naturalnie?

Kiedy na rynku pojawiły się rozmaite środki wybielające do firan przez długi czas dla większości z nas były one oczywistym wyborem zawsze, kiedy tylko chcieliśmy przywrócić firankom ich dawną biel. Jednak w obecnych czasach, gdy coraz więcej mówi się na temat ekologii i destrukcyjnego wpływu detergentów na środowisko naturalne, zaczynamy poszukiwać alternatywy. Nierzadko okazuje się, że wracamy do sposobów naszych babć, które nie mając dostępu do wielu stosowanych dziś powszechnie produktów, korzystały z dobrodziejstw natury, a nawet popularnych artykułów spożywczych. A zatem, w czym wybielić firanki skutecznie, a przy tym bez chemii? Otóż doskonałym wybielaczem do tkanin jest roztwór wody z solą kuchenną, sokiem z cytryny, amoniakiem, octem lub też proszkiem do pieczenia. W tak przygotowanej miksturze firany wystarczy namoczyć na kilkanaście minut przed praniem. Do samego prania możemy natomiast dosypać odrobinę sody oczyszczonej.