Marszczenie firan na taśmie

Marszczenie firan na taśmie

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów upinania firan i zasłon na karniszach oraz szynach sufitowych. Poza tradycyjnym montażem ozdobnych tekstyliów na żabkach do wyboru mamy również przelotki i szelki. Jednak metodą, która od kilku sezonów zdaje się królować w świecie aranżacji okiennych jest specjalna taśma marszcząca do firan. Bardzo dyskretna i elegancka, dodatkowo sprawia, że firany i zasłony zawsze idealnie się układają. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni rodzaj taśmy do marszczenia firan, a następnie zostanie ona poprawnie wszyta do kupionej na metry firany. Sprawdźmy, jak powinno wyglądać prawidłowo wykonane marszczenie firan na taśmie.

Rodzaje taśm do firan

Dostępne w salonach firan modele taśm do marszczenia firan możemy podzieli na dwa typy. Pierwszy z nich to taśmy marszczące do firan bawełniane, drugi to taśmy żyłkowe. O ile to, które zastosujemy w przypadku zasłon nie ma większego znaczenia, o tyle niewłaściwe dopasowanie do przezroczystych firan popsułoby cały efekt. Do firan dużo lepszym, bezpieczniejszym, zapewniającym pożądany rezultat rodzajem taśm do firan są te żyłkowe, które nie tylko są bardzo wytrzymałe, ale też transparentne, dzięki czemu niemal niewidoczne. Poza tym, taśmy marszczące do firan różnią się pod względem szerokości – standardowa szerokość stosowana w przypadku zasłon oraz firan sięgających do parapetu to 5 cm. W przypadku długich firan warto jednak pokusić się o szerokość 7-10 cm. To zapewni wyjątkowo elegancką stylizację.

Marszczenie firan na taśmie w odniesieniu do poszczególnych rodzajów materiałów

Wiemy już, że dostępne rodzaje taśm do firan różnią się pod względem materiału wykonania oraz szerokości. Niemniej, ogromne znaczenie ma gęstość marszczenia firan na taśmie, przede wszystkim dlatego, że decyduje o tym, jak będzie się ona układała. Nieco inne marszczenie powinno się stosować w odniesieniu do poszczególnych materiałów. Dla przykładu firanki z woalu najlepiej prezentują się na taśmie 1:2, 1:2,5 lub 1:3. Z kolei firany z organzy, w zależności od tego, na ile chcemy wyeksponować zdobiące je wzory i motywy marszczymy na taśmie 1:3 lub 1:2. Wreszcie firany żakardowe, jako, że są dość kryjące, w związku z czym ograniczają dostęp światła upinamy na taśmie 1:1,5 ewentualnie 1:2.