Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Urządzając lub zmieniając aranżację domu co i rusz nachodzą nas kolejne dylematy. Już sam wybór firanek, które przecież są jednym z najważniejszych elementów wystroju do najprostszych nie należy. Nie wystarczy znaleźć właściwego modelu – tkaniny, koloru, wzorów. Trzeba jeszcze odpowiednio je wymierzyć, zdecydować jaka długość będzie odpowiednia oraz w jaki sposób je upiąć. Warto przy tym wykorzystać ukryty potencjał firan. Należy również mieć na uwadze, że w zależności od długości i szerokość mogą one optycznie powiększać wnętrza i na odwrót. Zatem powinniśmy być zdecydowani na konkretną stylizację zanim na ścianie powiesimy karnisz. Będzie ona kluczowa podczas podejmowania decyzji czy zamontować karnisz na okno, czy na całą ścianę.

Karnisz na okno czy na całą ścianę? Weź pod uwagę wielkość okien i wnętrza

Z pewnością Ci z nas, którzy są właśnie na etapie urządzania swojego wymarzonego domu/mieszkania zastanawia się nad wyborem firan i/lub zasłon. Przy tej okazji zadajemy sobie pytanie o to, czy zamontować karnisz na okno, czy na całą ścianę. I rzeczywiście nie jest to prosty wybór. Decyzję z pewnością będzie nam łatwiej podjąć jeśli postaramy się spojrzeć na swoje wnętrze całościowo. Weźmy np. salon. W pierwszej kolejności oceńmy czy jest dość duży czy raczej niewielki, czy mocno zastawimy go meblami, czy jednak pozostanie sporo wolnej przestrzeni. W ten sposób będzie nam łatwiej określić jakie firany będą lepiej pasowały – takie, które zasłaniają jedynie okno czy takie, które wiszą również na tle ścian po bokach. W większości przypadków w małych wnętrzach lepiej sprawdzają się karnisze na całą długość ściany, gdyż zawieszona na nich firana optycznie powiększa wnętrze.

Karnisz na okno czy na całą ścianę? Kwestia zasłon

Podczas rozważań dotyczących wyboru właściwego karnisza, należy uwzględnić to, czy prócz firany znajdą się na nim również dekoracyjne zasłony, które w razie potrzeby będziemy mogli zaciągnąć na okno. Jeśli zdecydujemy się na zasłony, naturalnie będziemy potrzebować dłuższego karnisza. Jednak, czy ma to być karnisz na okno, czy na całą ścianę? W dużych pomieszczeniach, gdzie ściana mierzy kilka dobrych metrów, a okno zajmuje jej stosunkowo niewielką część nie ma sensu montować długiego karnisza. Natomiast w niewielkich sypialniach karnisz na całą ścianę, po bokach którego znajdą się zasłony stworzy bardzo przytulny, a jednocześnie elegancki efekt.