Jakie firany do kuchni?

Jakie firany do kuchni?

W żadnym pokoju, w którym znajduje się okno nie powinno zabraknąć gustownej firany. Niezależnie od stylu, w jakim zaprojektowane są wnętrza firana stanowi jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych. Bez niej pomieszczenia często wydają się puste, surowe, a przez to ich wystrój niepełny, jakby niedokończony. Tyczy się to również kuchni, która często jest sercem domu – w końcu to tu gotujemy posiłki dla naszych najbliższych, pieczemy domowe ciasta, przygotowujemy kolacje na specjalne okazje, a nierzadko również wspólnie zasiadamy do stołu. Jednak jakie firany wybrać do kuchni, aby była ona nie tylko funkcjonalna, ale i modna? Które z dostępnych rodzajów będą prezentowały się w tym przypadku najlepiej? Przedstawiamy kilka godnych uwagi propozycji.

Zazdroska – tradycyjnie upięta firanka do kuchni

Najpopularniejszym rodzajem firanek do kuchni z pewnością są zazdroski. Chociaż wielu osobom kojarzą się one z babcinymi oknami, nie ma co się zrażać! Dostępność rozmaitych materiałów, wzorów i kolorów firan sprawia, że nawet upięcie tkaniny na wysokości od połowy okna w dół również może wyglądać naprawdę modnie. Zazdroski możemy oczywiście zestawiać z tzw. lambrekinami, roletami i zasłonami.

Lambrekin – z zazdroską lub bez

Kolejnym popularnym rozwiązaniem odnośnie dekoracji okien kuchennych są tzw. lambrekiny, czyli króciutkie firaneczki wieszane na karniszu powyżej okna zasłaniające jedynie 1/3 okna. Dzięki nim do kuchni wpada dużo światła dziennego, co jest niesamowicie ważne w pomieszczeniach, w których smażymy, gotujemy i pieczemy. Taka firanka według uznania może być wykonana z delikatnej, przezroczystej tkaniny bądź też z kryjącego materiału na zasłony. Bardzo ciekawe wyglądają w tym przypadku tkaniny w kratkę, a także w modne w tym sezonie motywy florystyczne. Klasycznie lambrekin łączy się z zazdroskami, choć nie jest to konieczne. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzona jest kuchnia i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Roleta rzymska – w sam raz do nowoczesnych wnętrz i nie tylko

Jeśli nie przekonuje nas upięcie firany w kuchni ani w stylu zazdroski, ani lambrekinu, warto rozważyć roletę rzymską. Jest to rozwiązanie nie tylko nowoczesne i modne, ale i bardzo praktyczne. Szczególnie efektownie prezentują się modele z woalu, które przepuszczają do wnętrza dość dużo światła dziennego.