Jak wymierzyć firany?

Jak wymierzyć firany?

Urządzając dom, planując generalny remont czy też delikatną zmianę wystroju i chcąc uzyskać zadowalający efekt pod uwagę należy wziąć niemal każdy szczegół. Poszczególne elementy powinny ze sobą właściwie współgrać, tym samym tworząc wyjątkowy klimat. Nie ulega wątpliwości, że firany stanowią jedną z najważniejszych dekoracji wnętrz. Tyczy się to zarówno salonów i sypialni, jak i pokojów dziecięcych i młodzieżowych, jadalni, a nawet przedpokojów, kuchni i łazienek. Wobec tego, wybór odpowiednich firan warto dobrze przemyśleć, lecz co istotne – nie tylko pod względem materiału, kolorów i wzorów, ale również rozmiaru. Długość i szerokość mają bowiem ogromny wpływ na to, jak firana będzie prezentowała się na oknie. Jak wymierzyć firany? Podpowiadamy!

Jaka długość firanki?

Kupując firankę w pierwszej kolejności należy wymierzyć odpowiednią długość. Zarówno zbyt krótka, jak i zbyt długa firanka będzie wyglądała niekorzystnie. W tym przypadku standardowe wymiary firan to długość do parapetu bądź do podłogi. Aby uniknąć zaburzenia proporcji, tkaninę należy wymierzyć co do centymetra. Jeśli zamierzamy zamocować ją na żabkach powinniśmy rozpocząć mierzenie od połowy żabki. Natomiast jeśli wieszamy ją na tzw. szelkach długość należy zmierzyć od górnej krawędzi karnisza. Jeżeli zdecydujemy się na krótszą wersją, wówczas warto trzymać się zasady, że firanka powinna kończyć się na 1,5 cm powyżej parapetu bądź też na 5 lub 10 cm poniżej.

Szerokość firanki a szerokość okna

Niemniej ważna od długości firanki jest jej szerokość. W tym przypadku raczej trudno ustalić jedną, uniwersalną zasadę mierzenia. Wszystko zależy od tego, czy chcemy, aby materiał był pomarszczony czy też nie. Tak czy inaczej w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaka jest szerokość okna oraz długość karnisza. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem, które sprawdza się niemal w każdym przypadku jest marszczenie podwójne. W tym celu długość karnisza trzeba pomnożyć razy dwa. Jeśli zależy nam na gęstszym fałdowaniu, odpowiednio wymiar ten należy pomnożyć razy trzy, a nawet cztery. Jednocześnie powinno się mieć na uwadze, że za każdym razem konieczne jest dodanie około 10 cm materiału po obu bokach firanki – jest to niezbędna ilość do prawidłowego obszycia firanki.