Jak uszyć rolety rzymskie?

Jak uszyć rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to popularna współcześnie dekoracja okien. Połączenie designu i funkcjonalności to główna zaleta tego typu systemów. Wobec tego, rolety rzymskie chętnie montuje się w pomieszczeniach, w których pożądane są rozwiązania jak najbardziej praktyczne, a więc w kuchniach, łazienkach, pokojach dziecięcych, ale też w jadalniach, salonach czy przedpokojach. Tym, co skłania nas do zakupu rolet rzymskich jest również ogromna różnorodność materiałów, wzorów, kolorów. Dzięki temu, niezależnie od stylistyki panującej w danym wnętrzu, jesteśmy w stanie wybrać idealnie pasujący do niego model. Co więcej, mamy możliwość zlecenia rolety rzymskiej na wymiar z dowolnej tkaniny. Poza tym, możemy spróbować samodzielnie wykonać dekorację. Jak uszyć rolety rzymskie? Podpowiadamy jak zrobić roletę rzymską krok po kroku!

Rolety rzymskie – jak uszyć?

Rolety rzymskie to swego rodzaju mix firan z roletami. Dzięki temu stanowią piękną ozdobę okna, jak i całego wnętrza, a zarazem przysłaniając okno na podobnej, co rolety zasadzie zapewniają prywatność i ochronę przed słońcem. Wobec tego, jak uszyć rolety rzymskie? Otóż przede wszystkim, trzeba wiedzieć, że do ich wykonania potrzebny jest specjalny system montażu przypominający ten, w oparciu, o który produkowane są tradycyjne rolety. Stąd, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni mechanizm – sznurkowy bądź koralikowy oraz zdecydować się na jeden z dostępnych sposobów mocowania: sufitowy/naścienny, karniszowy, bezinwazyjny (na ramie okna). Dopiero wówczas będziemy mogli faktycznie zacząć zastanawiać się nad tym, jak zrobić roletę rzymską krok po kroku.

Jak zrobić roletę rzymską krok po kroku?

Skoro wiemy już, że będziemy potrzebować specjalnego mechanizmu oraz mocowania, najwyższa pora przemyśleć jak uszyć rolety rzymskie. Otóż pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie okna i wybranego uprzednio materiału. W przypadku rolety rzymskiej wydaje się to być kluczowe. Musimy mieć przy tym na uwadze, że wycinając tkaninę do szerokości wnęki okiennej należy dodać 10-20 cm, natomiast do jej długości około 20-28 cm. Następnie, na materiale trzeba odmierzyć miejsce na wszelkie zakładki, tunele i brzegi na mocowanie i wykończenie. Wreszcie, musimy zaznaczyć plisy na roletach rzymskich. Jak uszyć plisowaną roletę? Kiedy już rozplanujemy wszystkie elementy, najłatwiej i najdokładniej będzie skorzystać z maszyny do szycia.