Jak upiąć firany?

Jak upiąć firany?

Istnieje co najmniej kilka, jak nie kilkanaście sposobów upinania firan. Co więcej, niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawią się jeszcze jakieś nowe metody. W związku z tym, w zależności od metrażu wnętrz, wielkości okien, stylu, w jakim zostało zaaranżowane dane pomieszczenie, a także efektu, jaki chcemy z pomocą tych okiennych ozdób uzyskać, mamy spory wybór. Grunt to znać możliwości i umieć je wykorzystać. Aby zadać sobie pytanie o to, jak upiąć firany, najpierw trzeba wiedzieć czym cechują się poszczególne rodzaje upięć. Przedstawiamy najmodniejsze z nich.

Klasyczne upięcie na żabkach

Tradycyjną metodą upinania firan na karniszach jest wieszanie tkanin na tzw. żabkach. Jest to dość uniwersalna metoda, jednak trzeba przyznać, że dziś niekoniecznie najmodniejsza. Współcześnie żabki coraz częściej zastępuje się tzw. przelotkami bądź też szelkami.

Upięcie na przelotkach

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się przelotki, czyli otwory w kształcie kółek, kwadratów bądź trójkątów, przez które przepuszczamy karnisz. Przelotki mogą być wykonane z metalu bądź też plastiku. Taki sposób upięcia tkaniny gwarantuje piękny efekt końcowy – firany są pomarszczone w taki sposób, że układają się w równe słupki.

Upięcie na szelkach

Upięcie na szelkach, które doszywa się do firany z takiego samego materiału, z jakiego została zrobiona całość jest równie efektowne, co upięcie na przelotkach. Różnica polega na tym, że firany na szelkach nieco trudniej się przesuwa, a co za tym idzie trzeba bardziej postarać się o to, by utworzyły symetryczne marszczenie.

Upięcie na karniszu sufitowym

W dzisiejszych czasach w wielkim stylu powracają karnisze sufitowe. Upięte na nich firany optycznie wydłużają wnętrze, tym samym dając wrażenie przestronności. Dodatkowo widoczność karnisza jest ograniczona do minimum, co szczególnie docenią osoby, które lubują się w nowoczesnej estetyce i urządzają swoje wnętrza w stylu minimalistycznym.

Upięcie wave

Jedną z najnowocześniejszych metod upinania firan jest upięcie wave. Taki system daje podobny efekt, co przelotki, z tym, że tkaniny nie nabija się na metalowe lub plastikowe otwory. Aby zainstalować takie firany konieczny jest jednak specjalny karnisz z prowadnicami.