Jak prasować firany?

Jak prasować firany?

Powiedzmy sobie szczerze – firany w oknach to jedna z najpiękniejszy dekoracji wnętrz, natomiast ich prasowanie to prawdziwe utrapienie. Metry często lejącego się, delikatnego materiału bardzo często trudno okiełznać nawet wprawionym w tego rodzaju pracach gospodyniom domowym. Co gorsze, często nie wiemy, jak dana firanka, a właściwie materiał, z jakiego została uszyta zareaguje na gorącą temperaturę. Wreszcie, czynność tę zawsze warto uprzednio zaplanować, ponieważ przeważnie pochłania długie godziny. A może istnieje jakiś sprawdzony sposób na wyprostowanie tego rodzaju tekstyliów po ich wypraniu i wysuszeniu? Jak prasować firany? Z pewnością nie ma jednej, uniwersalnej metody. Pod uwagę trzeba wziąć właściwości poszczególnych tkanin. Podpowiadamy, jak prasować firany z woalu oraz jak prasować firany z organzy.

Jak prasować firany z woalu?

Zastanawiając się nad tym, jak prasować firany, należy zadać sobie pytania o konkretny rodzaj materiału, z jakiego zostały one wykonane. W pierwszej kolejności zastanowimy się nad tym, jak prasować firany z woalu, będące jednymi z najbardziej wymagających. Otóż jeśli chcemy, by okienna ozdoba z tejże tkaniny prezentowała się naprawdę efektownie musimy ją bardzo dokładnie wyprasować, tak by nie było na niej żadnych, nawet najmniejszych zagnieceń. W przeciwnym razie firana będzie wyglądała nieelegancko, niezauważalne będzie jej subtelne piękno. Jako, że woal jest niezwykle delikatnym materiałem, niesamowicie ważne, by żelazko ustawić na najniższą temperaturę. Wyższa mogłaby spowodować niepożądane błyszczenie, a w najgorszym razie przypalenie. Jednak jak prasować firany z woalu, by faktycznie pozbyć się nawet trwałych zagnieceń? Bez wątpienia najlepszym sposobem jest wykorzystanie żelazka z opcją dużego wyrzutu gorącej pary.

Jak prasować firany z organzy?

Skoro wiemy już, jak prasować firany z woalu, najwyższa pora sprawdzić, jak prasować firany z organzy, które również mogą sprawiać pewne kłopoty. Tym, co utrudnia prasowanie firan z tego materiału niewątpliwie są popularne w tym przypadku dekoracyjne aplikacje i hafty. A zatem w jaki sposób mimo zdobień pozbyć się zagnieceń? Jak prasować firany z organzy? Przede wszystkim żelazko należy mocno dociskać do tkaniny oraz, co ogromnie ważne przesuwać nim wyłącznie wzdłuż firany, nigdy w poprzek.