Jak prać firany?

Jak prać firany?

Firany to jedne z najważniejszych dekoracji mieszkań i domów. Podobnie jak dywany, klimatyczne oświetlenie oraz różnego rodzaju dodatki ocieplają wnętrza oraz nadają im stylowego wyglądu. Niestety, tak samo, jak inne tekstylia wraz z upływem czasu ulegają zabrudzeniu. Nie dość, że osiada na nich kurz, przez co szarzeją bądź żółkną, pochłaniają również wszystkie zapachy – gotowanych, pieczonych i smażonych potraw, dymu papierosowego, deszczu i wilgoci. Wobec tego, przy okazji regularnego mycia okien i szyb, powinniśmy także odświeżać aranżacje okienne. Czy istnieje na to sprawdzony sposób? Jak skutecznie wyczyścić, a przy tym nie uszkodzić delikatnych materiałów? Krótko mówiąc, jak prać firany? Podpowiadamy!

Jak prać firany? Wykorzystaj pralkę

Chociaż wiele osób, które zastanawiają się nad tym, jak prać firany wciąż ma co do tego niemałe obawy, okazuje się, że współcześnie wykorzystywane do szycia firan materiały są na tyle wytrzymałe, że do ich czyszczenia śmiało można posłużyć się pralką. Tym bardziej, że nowoczesne sprzęty bardzo często są wyposażone w specjalną funkcję delikatnego prania firan. W związku z tym, nie ma sensu robić sobie dodatkowego kłopotu i prać firanki ręcznie. Trzeba jednak przyznać, że jeśli poszukujemy naprawdę skutecznego sposobu, zastanawiamy się jak prać firany, by pozbyć się nawet silnych zabrudzeń i przywrócić im ich naturalny, śnieżnobiały lub inny kolor, z pewnością uprzednio warto je namoczyć. Wystarczy, że na godzinę przed planowanym uruchomieniem pralki, firany zanurzymy w ciepłej wodzie, w razie potrzeby (stopnia zabrudzeń) z dodatkiem delikatnego detergentu.

Jak prać firany w pralce, by ich nie uszkodzić?

Skoro wiemy już, jak prać firany – w pralce czy ręcznie, pora zastanowić się nad pozostałymi niuansami. Jak już zostało wspomniane, do prania firan śmiało możemy wykorzystać pralkę, jednak pod warunkiem, że właściwie ustawimy poszczególne opcje. Niezależnie od materiału wykonania, najlepszym programem będzie w tym przypadku pranie ręczne, bądź typowo pranie firan. Wówczas bardzo ważne, by nie próbować przestawiać temperatury. Nowoczesne pralki słusznie podpowiadają nam, że firany należy czyścić maksymalnie w 30 stopniach Celsjusza. Co jeszcze jest ważne w przypadku odświeżania okiennych tekstyliów? Jak prać firany, by ich nie uszkodzić? Otóż zanim zaczniemy je namaczać w misce lub wannie z wodą, a już na pewno zanim wrzucimy je do bębna, musimy pozbyć się wszelkich dodatkowych, wykonanych z tworzywa sztucznego, usztywniających elementów.