Jak prać firany makarony?

Jak prać firany makarony?

Tzw. makarony, czyli firanki utworzone z cienkich sznureczków to jeden z silniejszych trendów, w dziedzinie aranżacji wnętrz. Gdy lata temu pojawiły się na rynku były czymś zupełnie nowym, świeżym, oryginalnym. Nagle zawisły w oknach w wielu polskich domach. Szybko zyskały więc miano hitu. I rzeczywiście, po dziś dzień stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych tkanin. Ich ogromną zaletą jest również możliwość łączenia z tradycyjnymi firanami i zasłonami. Natomiast tym, co zastanawia wielu niezdecydowanych, a nierzadko wręcz odstrasza jest ich czyszczenie. Na szczęście, również w tej kwestii można odetchnąć z ulgą. Jak prać firany makarony? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Jak prać firany makarony: ręcznie czy w pralce?

Kiedy zaczynamy zastanawiać się nad zawieszeniem w oknach sznurkowych ozdób, niemal automatycznie w głowie pojawia nam się pytanie: „Jak prać firany makarony?”. Wiele osób sądzi, że absolutnie nie nadają się one do pralki, przez co konieczne jest pranie ręczne. A to ze względu na ryzyko poplątania się sznurków. Okazuje się, jednak, że i w tym przypadku jak najbardziej możemy korzystać z pralki, oczywiście pod pewnymi warunkami, o których więcej poniżej.

Jak prać firany makarony: co z koralikami?

Niedługo po tym, jak w salonach z firanami pojawiły się makarony, producenci zaczęli urozmaicać firany sznurkowe o różne ozdobniki. Do najpopularniejszych należą w tym przypadku koraliki, kryształki, perełki. W tym momencie znów zaczęliśmy zadawać sobie pytanie o to, jak prać firany makarony. O ile jasne stało się dla nas, że w tym celu możemy posłużyć się pralką, o tyle dekoracyjne elementy znów wprawiły nas w konsternację. Na szczęście po raz kolejny okazuje się, że zupełnie niepotrzebną, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by makarony z koralikami również odświeżać w pralce.

Jak prać firany makarony: w jaki sposób zapobiegać plątaniu się sznurków?

Skoro wiemy już, jak prać firany makarony, że możemy wspomagać się pralką, warto sprawdzić w jaki sposób zapobiegać plątaniu się sznurków. Niewątpliwie pomocne okaże się związanie wstążką lub mocną nicią w kilku miejscach na całej ich długości. Innym, równie skutecznym sposobem jest zaplecenie sznurków w gruby warkocz, który podobnie należy na końcu mocno związać. Dzięki temu wyprane firany nie tylko będą lśniły czystością, ale i nie zaplątają się w jeden wielki supeł.