Jak domowym sposobem wybielić firanki?

Jak domowym sposobem wybielić firanki?

Firany, choćby były najpiękniejsze, najdroższe, z najwyższej jakości materiału, z gustownymi zdobieniami będą marną ozdobę wnętrza, jeśli nie zadbamy o ich czystość. Okienne tekstylia, jak wszystko w naszych domach z czasem się brudzą. Za główne przyczyny uznajemy w tym przypadku kurz, który osiadając na powierzchni sprawia, że firany szarzeją i mają nieświeży zapach, a także smog, obecny w powietrzu szczególnie zimą. Niestety nawet regularne pranie nie jest wystarczające. Okazuje się, że zanieczyszczenie tak głęboko wnika w strukturę materiału, że z pomocą zwykłego proszku czy płynu do prania nie sposób przywrócić firanom nieskazitelną biel. Wówczas to, należy sięgnąć po sprawdzone metody naszych babć. Podpowiadamy, jak domowym sposobem wybielić firanki!

Jak domowym sposobem wybielić firanki? Sięgnij po proszek do pieczenia!

W dzisiejszych czasach, mimo szerokiego dostępu do nowoczesnych technologii i preparatów, coraz częściej okazuje się, że różne sposoby naszych babć nie ustępują im skutecznością. Co więcej są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Wobec tego, jak domowym sposobem wybielić firanki? Wystarczy sięgnąć po proszek do pieczenia, czyli artykuł spożywczy, który każdy z nas zawsze ma w kuchennej szafce. Jedno opakowanie proszku należy dosypać do 5 litrów wody, w której moczymy firanki na jakiś czas przed wypraniem ich w pralce.

Jak domowym sposobem wybielić firanki? Skorzystaj z soli kuchennej!

Jak domowym sposobem wybielić firanki, jeśli akurat zdarzyło się, że nie mamy w domu proszku do pieczenia lub po prostu nie chcemy go używać? Równie dobrze sprawdzi się sól kuchenna – jedna z najstarszych przypraw, do tego znana jako genialny środek do czyszczenia różnych powierzchni. Chcąc wybielić firany przy pomocy soli, uprzednio należy je wyprać i wysuszyć. Dopiero wówczas w misce lub wannie z wodą i solą (4 łyżki stołowe na 3 l wody) moczymy firany przez około 3h, a następnie dokładnie płuczemy i rozwieszamy do ponownego wyschnięcia.

Jak domowym sposobem wybielić firanki? Soda oczyszczona również się sprawdzi!

Tak samo, jak proszek do pieczenia czy sól kuchenna, również soda oczyszczona wykazuje silne właściwości czyszczące. Jak domowym sposobem wybielić firanki z pomocą sody? Można jej użyć na tej samej zasadzie, co proszku do pieczenia, natomiast dużo łatwiej będzie dosypać ją bezpośrednio do kieszeni pralki wraz z proszkiem do prania. Soda dodatkowo zmiękczy tkaninę.