Jak często prać firanki?

Jak często prać firanki?

Jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy w publikowanych na naszym blogu artykułach, firany to bardzo istotne elementy wyposażenia wnętrz. Jednakże, tak, jak wszystko inne w naszych domach, ważne, aby firany nie tylko były idealnie dopasowane pod względem rozmiaru i koloru, ale i czyste. Zakurzone, poszarzałe, poplamione zamiast ozdabiać, oszpecą salon, sypialnię, kuchnię czy łazienkę. Wobec tego, jeśli już zdecydujemy się zawiesić w oknach dekoracyjne tkaniny, musimy pamiętać o ich pielęgnacji. O tym, jak prać (w pralce czy ręcznie), w jakiej temperaturze, jak prasować oraz jak krochmalić była tu już mowa, a zatem pora odpowiedzieć na pytanie o to, jak często prać firanki. Tym razem postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości co do właściwej częstotliwości prania firan. Podpowiemy też, kiedy firany wymagają częstszego prania.

Jak często prać firanki, aby zawsze lśniły czystością?

Nie da się ukryć, że pranie firanek większość z nas zalicza do tzw. generalnych porządków, które to zwykle przypadają dwa razy do roku, a mianowicie zimą – przed Bożym Narodzeniem oraz wiosną – przed Wielkanocą. Jednakże, czy to rzeczywiście wystarcza? Otóż niestety nie. W większości przypadków firany po sześciu miesiącach od ostatniego ich odświeżenie są już dość mocno zakurzone, a w związku z tym poszarzałe. Ich zapach również pozostawia wiele do życzenia. Wobec tego, jak często prać firanki, aby zawsze prezentowały się nienagannie? Tak naprawdę optymalnym odstępem czasowym pomiędzy praniami, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń typu salon, jadalnia, kuchnia są 3-4 miesiące.

Jak często prać firanki i co sprawia, że szybciej się brudzą?

Co prawda ustaliliśmy już jak często prać firanki, aby rzeczywiście zawsze stanowiły ozdobę wnętrza, jednak warto jeszcze wspomnieć o kilku niuansach. Przede wszystkim, powinniśmy wiedzieć, że w jednych domach i pomieszczeniach firany brudzą się szybciej, podczas gdy w innych wolniej. W dużej mierze wynika to ze specyfiki wnętrza. Przykładowo, w sypialni, gdzie brak tak typowych dla kuchni, jadalni czy salonu czynników negatywnych (gorąca para, dym, wilgoć, osady z tłuszczu) firany wystarczy prać co 4-6 miesięcy. Natomiast wszędzie tam, gdzie gotujemy, spożywamy posiłki, gdzie przebywają małe dzieci i zwierzęta, gdzie często dotykamy firan (np. wychodząc na balkon) będą one wymagały częstszego prania. Prócz tego, musimy mieć na uwadze, że do szybkiego brudzenia się firan przyczynia się zanieczyszczenie powietrza oraz dym papierosowy.