Ile kosztuje uszycie firany?

Ile kosztuje uszycie firany?

Firana, co nie ulega żadnym wątpliwościom, to jeden z najważniejszych elementów wystroju. Okienne dekoracje dodają wnętrzom szyku i oryginalności, dopełniają panującą w nich stylistykę. Wobec tego, wybór firan powinno się naprawdę dobrze przemyśleć. Istotne, aby pod uwagę wziąć nie tylko materiał, kolor i wzór, ale również wymiary. Nawet najpiękniejsza firanka może bowiem stracić cały swój urok, jeśli będzie za krótka, za długa, za wąska czy za szeroka. Ryzyko niedopasowania właściwej pod względem rozmiaru firany dotyczy szczególnie okien o niestandardowych wymiarach i kształtach, narożnych, w wykuszu itp. Zwłaszcza w takich przypadkach warto więc zdecydować się na zakup firan na wymiar. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje uszycie firany.

Koszt uszycia firan

Współcześnie w profesjonalnych salonach z firanami oraz w sklepach z wyposażeniem wnętrz można znaleźć wiele atrakcyjnych, zarówno pod względem estetycznym, jak i cenowym, gotowych firan. Mimo to zawsze warto przemyśleć zamówienie firan na wymiar. Tylko wówczas zyskamy szansę zaprojektowania niepowtarzalnej, idealnie dopasowanej do naszego pomieszczenia oraz okna dekoracji. Oczywiście, koszt uszycia firan często przekracza koszt zakupu gotowego produktu. Mimo to, biorąc po uwagę korzyści naprawdę warto dopłacić nieco więcej. O jakich kwotach jednak tu mowa? Ile kosztuje uszycie firany? Jakie czynniki kształtują w tym przypadku cenę?

Szycie firan – cena za metr

Niestety właściwie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile kosztuje uszycie firan. Cenę kształtuje bowiem szereg czynników. Na koszt uszycia firan wpływa m.in. to, jaki to rodzaj firan (klasyczne marszczone, panele, rolety rzymskie), ich długość, szerokość, sposób wykończenia, system montażu (standardowo na żabkach, na przelotkach, szelkach, taśmie marszczącej) oraz wszelkiego rodzaju dodatkowe akcesoria typu obciążniki. Wszystko to wpływa na to, ile zapłacimy za szycie firan. Cena za metr obowiązująca w tej branży wydaje się być natomiast kluczowa. Zwykle waha się ona w granicach kilku – kilkunastu złotych za metr bieżący. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt wymienionych elementów.