Firany w stylu vintage

Firany w stylu vintage

Wydaje się, że styl vintage powraca współcześnie w wielkim stylu. Coraz więcej osób, które są na etapie remontowania, urządzania lub zmieniania wystroju domowych wnętrz inspiruje się tym, co było na czasie w minionych epokach. Znów modne są drewniane podłogi układane na wzór kultowej jodełki, meble retro (również te z czasów PRL-u) czy też wełniane dywany zdobione w tradycyjną ornamentykę i poddawane zabiegowi szlachetnego postarzania. Chcąc stworzyć naprawdę gustowne wnętrze w duchu vintage trzeba przemyśleć nawet najdrobniejszy szczegół. A już na pewno nie ma sensu się spieszyć. Warto dać sobie czas na przeglądanie ofert sklepów oferujących meble i dodatki stylizowane na te, sprzed lat, a także popytać wśród rodziny i znajomych czy nie mają ciekawych starych przedmiotów do odrestaurowania. A kiedy większość będzie już gotowa, najwyższy czas zastanowić się nad firanami w stylu vintage.

Z jakiego materiału firany w stylu vintage?

Firany w stylu vintage produkuje się z kilku materiałów, a mianowicie z tiulu, woalu oraz z żakardu. Podczas wyboru należy kierować się tym, na ile nasze wnętrza są jasne, tzn. z której strony są położone (od południa, północy, wschodu czy zachodu) i ile okien się w nich znajduje. Tiul to lekka, siateczkowata tkanina, która przepuszcza do pomieszczeń dużo światła dziennego. Wadą firan w stylu vintage z tiulu jest to, że po praniu są sztywne, w związku z czym wymagają prasowania. Równie delikatne, dobrze rozpraszające światło, a przy tym zwiewne i dające się dowolnie marszczyć i układać są natomiast firany w stylu vintage z woalu. Z kolei firany z żakardu najczęściej zdobione haftami nadają salonom, jadalniom i sypialniom w stylu retro nutki elegancji. Poza tym, co warte uwagi, żakard nie wymaga prasowania.

Firany w stylu vintage – jakie zasłony do nich dopasować?

Naturalną rzeczą jest to, że we własnym domu zależy nam na prywatności. Stąd też w oknach prócz firan montujemy żaluzje, rolety bądź też zasłony, które dodatkowo, w czasie słonecznych, upalnych dni ograniczają ilość światła wpadającego do wewnątrz. Którą opcję wybrać w przypadku aranżacji vintage? Jeśli faktycznie zależy nam na tym, by w naszym mieszkaniu panował styl retro, w komplecie z firanami w stylu vintage obowiązkowo powinniśmy zakupić materiałowe zasłony. O ile firanki mogą być jednolicie białe lub écru, o tyle dobrze, by zasłony były zdobione w typowe retro wzory.