Firany, których nie trzeba prasować

Firany, których nie trzeba prasować

Firany to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Uwielbiamy je za to, że wprowadzają do naszych domów nutę elegancji, tworzą przytulny klimat, a dodatkowo przyczyniają się do ochrony prywatności. Oczywiście, aby firany zawsze dobrze prezentowały się na oknach, należy zadbać o ich czystość. Na szczęście pranie to w dzisiejszych czasach przysłowiowa bułka z masłem – w większości przypadków wystarczy wrzucić je do pralki i nastawić program na pranie delikatne bądź pranie firan. Tym, co jest dosyć uporczywe i czasochłonne w przypadku firan to ich prasowanie. Okazuje się jednak, że dziś producenci oferują nam również firany, których nie trzeba prasować. O jakich modelach i tkaninach tu mowa? I jak prać tego typu firany?

Firany, których nie trzeba prasować: firany kreszowane

Do praktycznych, a przy tym eleganckich firan, których nie trzeba prasować przede wszystkim zaliczamy firany kreszowane. Są to modele wykonane z niegniotącego się lub celowo pogniecionego materiału. Kreszowanie jest to bowiem proces fabrycznego prasowania tkaniny, w taki sposób, by na jej powierzchni stworzyć dekoracyjne zagniecenia.

Firany, których nie trzeba prasować: markizeta

Poza modelami kreszowanymi, również tzw. markizety to firany, których nie trzeba prasować. Przypominająca siateczkę tkanina o mniejszych, średnich lub większych (w zależności od gęstości splotu) oczkach, mimo, że sprawia wrażenie lekkiej i delikatnej samoistnie prostuje się po zawieszeniu na karniszu.

Firany, których nie trzeba prasować: firany żakardowe

Firany, których nie trzeba prasować to także te, uszyte z żakardu. Żakard, jako jedna z grubszych i cięższych tkanin prostuje się pod własnym ciężarem w momencie, gdy tylko zawiesimy ją na karniszu. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że jest to jeden z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych materiałów o niezwykle bogatym wzornictwie.

Jak prać firany, których nie trzeba prasować?

Skoro już omawiamy firany, których nie trzeba prasować, warto wspomnieć o tym, jak prać tego typu modele, aby ich nie zniszczyć, ani zbytnio nie pognieść. Otóż firany kreszowane, z żakardu czy też markizety należy prać w pralce w temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza na najniższych obrotach, w delikatnym płynie lub proszku przeznaczonym specjalnie do prania firan.