Firany krótkie do kuchni

Firany krótkie do kuchni

W kuchni raczej nie ma zbyt wiele miejsca na dekoracje. Urządzając kuchnię, w pierwszej kolejności myślimy o tym, by nie zabrakło w niej najważniejszych sprzętów, szafek i szuflad do przechowywania garnków, patelni, zastawy stołowej itp. oraz wystarczająco dużego stanowiska do przygotowywania potraw. Często jedyną wolną przestrzenią dla ozdobnych dodatków pozostaje więc okno. W związku z tym, warto zadbać o to, by na parapecie znalazły się zielone rośliny a na karniszu zawisła ładna firana. W pomieszczeniu, gdzie tak ważną rolę odgrywa funkcjonalność najlepiej sprawdzają się firany krótkie. Do kuchni szczególnie dobrym wyborem będą zatem lambrekiny i zazdrostki. Ogromną zaletą zarówno jednych, jak i drugich jest to, że wpuszczają do wnętrza dużo światła dziennego, co niezwykle ważne w przypadku kuchni.

Firany krótkie do kuchni w formie lambrekinów

Pierwszym rodzajem firan krótkich do kuchni są tzw. lambrekiny, czyli firanki zawieszane na karniszu powyżej okna, w większości przypadków zasłaniające około 1/4 – 1/3 jego wysokości. Z reguły przyjmuje się, że minimalna długość lambrekina to 30 cm, natomiast maksymalna 70 cm. Tego typu firany krótkie do kuchni występują w różnych wykrojach, w związku z czym można nimi dowolnie aranżować wnętrza. W zależności od ogólnej stylistyki kuchni, lambrekin może mieć formę zawieszonego na żabkach, przelotkach lub taśmie wąskiego paska dowolnej tkaniny lub fantazyjnie upiętej na kształt półkola, bardziej lub mniej pomarszczonej. To sprawia, że lambrekiny pasują do każdego typu kuchni, poczynając od klasycznej i nowoczesnej, poprzez rustykalną i retro, kończąc na glamour.

Firany krótkie do kuchni w formie zazdrostek

Drugim, bardzo popularnym rodzajem firan krótkich do kuchni są zazdrostki. O ile lambrekiny zasłaniają okno od góry, o tyle zazdrostki mocowane są na okiennej ramie w połowie wysokości. W związku z tym, to idealne modele, gdy za oknem rozciąga się piękny widok, np. na ogród, sad czy park. Jednocześnie zazdrostki dają poczucie prywatności. Niewielkie, delikatne, łatwe w montażu stanowią bardzo uniwersalne rozwiązanie do kuchni. Co więcej, firany krótkie do kuchni możemy ze sobą łączyć, tzn. jednocześnie zastosować i lambrekin, i zazdrostkę.