Firany do salonu z wykuszem

Firany do salonu z wykuszem

Wykusz to element tzw. nietypowej zabudowy domu. Nietypowości w tym przypadku nie możemy jednak mylić z rzadkością, bowiem jest to dość popularne rozwiązanie, szczególnie w grupie budynków jedno-, dwu-, lub wielorodzinnych zaprojektowanych w stylu klasycznym. Najczęściej wykusze pojawiają się w pokojach dziennych, które współcześnie często stanowią wspólną przestrzeń z jadalnią i kuchnią. Wykusz z jednej strony pełni funkcję praktyczną – doskonale doświetla wnętrza, z drugiej dekoracyjną – urozmaica architekturę. Niestety, na pewnym etapie urządzania domu, wykusz może sprawić pewne kłopoty. Otóż nie tak łatwo jest dopasować do niego odpowiednie aranżacje okienne. Stąd też podpowiadamy, jak wybrać właściwe firany do salonu z wykuszem.

Firany do salonu z wykuszem, a funkcja, jaką pełni ten element zabudowy

Zanim spośród oferty profesjonalnych salonów zaczniemy wybierać firany do salonu z wykuszem, zastanówmy się, jaką funkcję tak naprawdę pełni on w naszym domu. W różnych domach wykusze mają różne rozmiary – jedne są mniejsze, inne większe. Większość z nich przede wszystkim ma za zadanie doświetlanie wnętrza, lecz niektóre są na tyle duże, że swobodnie mieści się w nich mała sofa, fotel, niski kredens lub okazała roślina doniczkowa. W końcu, nie bez znaczenia jest widok za oknem. Jeśli mamy to szczęście, że za wykuszem rozpościera się piękny ogród, sad lub las, nie ma potrzeby zasłaniania okien grubą tkaniną. Jeśli zaś, z jakichś powodów zależy nam na zatuszowaniu tego, co za oknem lub zachowaniu dyskrecji, warto postawić na jeden z modeli kryjących zasłon i firan do salonu z wykuszem.

Firany do salonu z wykuszem szyte na miarę

Jeśli już będziemy mieli w głowie ogólny obraz tego, jak powinny prezentować się nasze firany do salonu z wykuszem – jaka długość podkreśli aranżację i jaki materiał będzie odpowiedni (cienki, raczej przezroczysty, czy gruby, zaciemniający), najwyższa pora przemyśleć ogólną formę oraz sposób montażu. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku tak nietypowego, nieregularnego elementu zabudowy, jakim jest wykusz zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w firany szyte na miarę. Choćbyśmy długo i uważnie poszukiwali wymarzonych firan do salonu z wykuszem spośród gotowych modeli, i tak nie udało by nam się znaleźć takich, które pozwoliłyby osiągnąć równie zadowalający efekt, co te, specjalnie skrojone na miarę naszego wykuszu.