Firany do salonu w stylu retro

Firany do salonu w stylu retro

Każdy, a przynajmniej większość ludzi, którzy urządzają swoje wymarzone mieszkanie poszukuje idealnego dla siebie stylu. Nie jest to łatwe, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny. Prócz tego, trzeba mieć na uwadze, że trendy pojawiają się i znikają niemalże z sezonu na sezon, my zaś pozostajemy z nimi w swoich domach, w których spędzamy dzień po dniu przez kilka dobrych lat, aż do kolejnego remontu. Dlatego należy pomyśleć przyszłościowo. Chodzi o to, by aranżacja salonu, sypialni, kuchni czy też łazienki nie znudziła nam się po kilku miesiącach, by kolory nagle nie okazały się zbyt przytłaczające, drażniące czy też zbyt nudne. Być może strzałem w dziesiątkę okaże się dla nas styl vintage? Wnętrzom inspirowanym latami 50. nie brakuje ani charakteru, ani powiewu świeżości, ani ponadczasowego stylu. Taka też jest w tym przypadku aranżacja okien. Zastanówmy się zatem, jakie firany do salonu w stylu retro będą odpowiednie.

Firany do salonu w stylu retro – tkaniny

Firany do salonu w stylu retro, ale też i do każdego innego pomieszczenia inspirowanego estetyką vintage powinny być wykonane z konkretnego materiału. Nie wszystkie tkaniny w tym przypadku się sprawdzą. Niemniej, wybór wciąż mamy dość spory. We wnętrzach retro przepięknie prezentują się firany z lekkiego, zwiewnego woalu, który możemy dowolnie drapować, z tiulu, czyli drobnej siateczki, a także z klasycznego, ażurowego, często dodatkowo zdobionego haftami żakardu. Prócz tego, sztandarowymi firanami do salonu w stylu retro są tzw. makarony, czyli firanki pod postacią luźno opadających do podłogi sznureczków. Idealnie sprawdzają się one w pokojach, w których okno jest niewielkie lub wychodzi na stronę wschodnią, północną czy zachodnią, ponieważ przepuszczają bardzo dużo promieni słonecznych.

Firany do salonu w stylu retro – kolory

Jeśli chodzi o styl vintage oraz firany do salonu w stylu retro tu jak najbardziej wskazana jest zabawa kolorami. O ile na bazę aranżacyjną takich wnętrz składają się jasne kolory, często biel oraz drewniane podłogi i meble, o tyle z dodatkami można, a nawet powinno się zaszaleć. A jak wiadomo, kolory najłatwiej przemycić za pomocą tekstyliów, a więc tapicerowanych kanap i mebli, pledów, poduch w ozdobnych poszwach, dywanów, a także firan. W przeciwieństwie do wnętrz w stylu nowoczesnym, klasycznym czy skandynawskim, gdzie prym wiodą białe firany, firany do salonu w stylu retro jak najbardziej mogą być delikatnie różowe, beżowe czy też zielone, również wzorzyste.