Firanki do parapetu czy za parapet?

Firanki do parapetu czy za parapet?

Nawet jeśli uda nam się już znaleźć wymarzony materiał i wzór firan pozostaje kwestia ich długości. Do wyboru mamy dwie podstawowe – firanki krótkie, do lub za parapet oraz długie – sięgające podłogi. Te ostatnie w ostatnich latach są szczególnie modne. Nie dość, że wyglądają bardzo elegancko, zasłaniają niekoniecznie estetyczny kaloryfer to jeszcze optycznie powiększają wnętrza. Niestety firany do podłogi nie zawsze okazują się praktyczne. Czasem zdecydowanie lepszą opcją są krótsze modele. Jednak którą z dwóch długości wybrać – firanki do parapetu czy za parapet? To, który wymiar jest odpowiedniejszy często zależy od poszczególnych pomieszczeń.

Kuchnia – firanki do parapetu czy za parapet?

Kuchnia to jedno z tych wnętrz, w których każdy element wyposażenia przede wszystkim powinien być praktyczny. Wobec tego naturalną odpowiedzią na pytanie o długość firanki (do parapetu czy za parapet) jest do parapetu. W tym miejscu nie ma sensu wieszania dłuższych firanek, zwłaszcza, jeśli tuż pod oknem lub poniżej linii parapetu znajduje się kuchenny blat.

Sypialnia- firanki do parapetu czy za parapet?

W sypialniach, podobnie jak w kuchniach szczególnie dobrze prezentują się firany do podłogi. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, w którym sufit nie jest zbyt wysoki, a powierzchnia sypialni raczej niewielka warto rozważyć krótszą firankę. Do parapetu czy za parapet? W tym przypadku firanka sięgająca nieco poniżej parapetu pozwoli utrzymać przytulny charakter pomieszczenia, a jednocześnie nadając lekkości nie przytłoczy go.

Pokój dziecięcy – firanki do parapetu czy za parapet?

O ile w pokoju starszych dzieci, nastolatków można pokusić się o długie firany, o tyle w przypadku młodszych urwisów lepiej postawić na krótkie firanki za parapet. Taka długość nie tylko zagwarantuje estetyczną dekorację, ale i uchroni przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów z zewnątrz. Poza tym, firana za parapet nie będzie się brudziła tak szybko jak ta do ziemi, którą nasze pociechy z pewnością w mgnieniu oka ozdobiłyby plamami z farby, plasteliny, mazaków czy też słodkich przekąsek i napojów.