Co to jest firana markizeta?

Co to jest firana markizeta?

Firany w oknach to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Dzięki nim pomieszczenia zyskują zupełnie inny charakter, stają się przytulne, gustowne, pod względem aranżacyjnym dopięte na ostatni guzik. Stąd też warto pokusić się o zawieszenie firan nawet w domach w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy loftowym, czyli w takich, w których z reguły rezygnuje się z tego typu dekoracji. Tym bardziej, że jest z czego wybierać. Współcześnie w sklepach z firanami znajdziemy bowiem właściwie nieskończenie wiele rozmaitych firan gotowych, a także tych „na metry”. Podczas poszukiwań odpowiednich do swojego mieszkania firan niewątpliwie natkniemy się m.in. na tzw. markizety. Co to jest firana markizeta i do jakich wnętrz pasuje?

Co to jest firana markizeta i co ją wyróżnia?

Jak już zostało wspomniane każdy, kto w poszukiwaniu odpowiednich do swojego mieszkania firan przegląda oferty sklepów internetowych i stacjonarnych, prędzej czy później natknie się na tzw. markizety. Co to jest firana markizeta? Otóż markizeta to specyficzna, bo przypominająca siateczkę tkanina. Powstające na niej oczka są małe, średnie lub duże. W zależności od gęstości splotu, firany markizety przepuszczają różną ilość światła dziennego. Ze względu na strukturę są też bardzo praktycznym rozwiązaniem – nie wymagają prasowania. Prócz tego, markizeta, szczególnie ta o ciasnym splocie jest tkaniną trwałą. Co równie istotne, daje ogromne możliwości aranżacyjne, a to ze względu na różnorodność wzorów, poczynając od tych prostych, minimalistycznych, poprzez nieco bardziej dekoracyjne, kończąc na bogato zdobionych.

Co to jest firana markizeta i do jakich wnętrz pasuje?

Otóż w tym względzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Te najprostsze, pozbawione ozdobników firany z markizety doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych. Natomiast wzbogacone o wstawki z gipiury przepięknie odnajdują się w domach urządzonych w zgodzie z estetyką klasyczną czy też rustykalną. Z kolei zestawione z dekoracyjnym lambrekinem czy też spięte efektownymi chwostami stanowią przepiękną ozdobę salonów, jadalni i sypialni w stylu glamour.