Co na okna zamiast firanek?

Co na okna zamiast firanek?

Okna odgrywają niesamowicie ważną rolę w aranżacji wnętrz. Nierzadko to właśnie okna są tym, na co w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Poza tym, oddają charakter wnętrz tym, którzy patrzą na nasz dom z zewnątrz. Stanowią zatem swego rodzaju wizytówkę mieszkania i jego domowników. W związku z tym, warto dobrze przemyśleć w jaki sposób je udekorujemy. Dla większości naturalnym wyborem są firany. A jednak w dzisiejszych czasach wybór tekstyliów okiennych jest na tyle szeroki, że część osób rezygnuje z klasycznych firanek. Mimo wszystko, warto aby w ich miejsce pojawiła się jakaś inna ozdoba, dzięki której wnętrza nie stracą na przytulności, a dodatkowo zyskają oryginalny element wystroju. Czym zastąpić klasykę? Co na okna zamiast firanek?

Co na okna zamiast firanek? Zazdrostki i lambrekiny do kuchni

Zazwyczaj z firan rezygnujemy w przypadku kuchni. W pomieszczeniu, w którym gotujemy, smażymy, pieczemy, w którym ciągle coś się dzieje, coś brudzi szczególnie zależy nam na funkcjonalności. A firanki, niestety stale są tu narażone na zachlapania. Jednakże, nie oznacza to, że mamy zupełnie z nich rezygnować. Co na okna zamiast firanek w kuchni? Otóż idealną opcją są tzw. zazdrostki i lambrekiny. Zazdrostki zazwyczaj montuje się na okiennej ramie w połowie wysokości okna. Dzięki temu, że znajdują się w okiennej wnęce ryzyko poplamienia maleje. Z kolei lambrekiny wieszamy tradycyjnie na karniszu. W porównaniu do firanek są one jednak zdecydowanie krótsze, bowiem zasłaniają jedynie 1/4 bądź 1/3 okna. Zarówno zazdrostki, jak i lambrekiny dają duży dostęp do światła dziennego.

Co na okna zamiast firanek? Rolety rzymskie

Każdy, kto zastanawia się co na okna zamiast firanek powinien wziąć pod uwagę rolety rzymskie. Te genialne rozwiązanie łączy w sobie funkcjonalność rolet oraz walory estetyczne firan. Rolety rzymskie sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu poczynając od sypialni i pokój dziecięcy, poprzez salon i jadalnię, kończąc na kuchni i łazience.

Co na okna zamiast firanek? Eleganckie zasłony

Jeśli mamy to szczęście, że okna wychodzą na ogród czy park, w związku z czym chcemy wpuścić do środka jak najwięcej zieleni, rzeczywiście warto zrezygnować z firan. Co na okna zamiast firanek w takiej sytuacji kupić? Z pewnością zastosowanie znajdą tu eleganckie, dekoracyjne zasłony puszczone luźno lub spięte ozdobnymi chwostami po bokach okna.