Chwosty do zasłon i firan

Chwosty do zasłon i firan

Chwosty, wykonane ze sznura, grubej nici, muliny, włóczki lub taśmy, najczęściej na kształt ozdobnych frędzli stanowią wyjątkowo elegancką dekorację zasłon oraz firan. Walorów estetycznych nadają im dodatkowe elementy, takie jak wszelkiego rodzaju kryształki, koraliki, kamyczki czy też pióra. Bardzo gustownie wygląda również sam sposób mocowania chwostów do zasłon lub firan. W tym celu najczęściej wykorzystuje się bowiem mosiężne, cynkowe lub żelazne uchwyty, drewniane obręcze, taśmy bądź też sznury, z których zwisają frędzle.

Chwosty dekoracyjne – do jakich wnętrz?

Zarówno chwosty do zasłon, jak i chwosty do firan najlepiej prezentują się w klasycznych, eleganckich wnętrzach, a także w stylu nowojorskim. Doskonale wyglądają szczególnie na tle dużych okien w drewnianych ramach. W wyjątkowy sposób podkreślą również piękno starych, antycznych mebli wykonanych z solidnego drewna, np. dębowego, na dość fikuśnych, bardzo gustownych nóżkach. W kwestii kolorów, chwosty do zasłon i chwosty do firan doskonale odnajdują się w beżach, szarościach, złocie i srebrze. Niemniej jeśli tylko mamy odrobinę wyczucia i odwagi możemy połączyć je z nieco bardziej ekstrawaganckimi, a nawet nowoczesnymi formami, materiałami, strukturami i odcieniami. W takim zestawieniu chwosty dekoracyjne będą bardzo ciekawym, designerskim dodatkiem.

Chwosty do firan i zasłon – jak czyścić i pielęgnować?

Biorąc pod uwagę fakt, że współcześnie większość modeli chwostów do firan i zasłon wykonana jest z mieszanki materiałów naturalnych i syntetycznych według uznania możemy czyścić je ręcznie lub wyprać w pralce. Jeśli zdecydujemy się na drugi sposób, bardzo ważne, aby chwosty umieścić w specjalnym worku do prania delikatnych tkanin, a także do bębna maszyny dołożyć wyłącznie tkaniny w tym samym kolorze. Jako, że chwosty najczęściej wykonane są ze sznurka, łatwo ulegają odbarwieniu lub zabarwieniu. Podobnie, należy wybrać odpowiedni środek piorący – proszek lub płyn dostosowany do bieli, koloru, ciemnych odcieni (w zależności od tego, jaką barwę mają frędzle) oraz typu materiału. Natomiast temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. W końcu, warto poświęcić odrobinę więcej czasu na suszenie wypranych chwostów dekoracyjnych. Jeśli rozłożymy je na płaskiej powierzchni i dokładnie wyrównamy, po wysuszeniu zachowają pożądany kształt. W przeciwnym razie, niektóre sznurki frędzli mogłoby się powyginać i brzydko odstawać.